PRP ile cilt gençleştirme, ciltteki yaraların, lekelerin ve çatlakların tedavisi

444 57 07

PRP (Platelet Rich Plazma) Nedir?

PRP, “Platelet Rich Plazma” yani “platelet yönünden zengin plazma” tanımının kısaltılmış hali ile anılan bir tedavi yöntemidir. Plateletler, diğer adıyla trombositler herkesin kanında var olan, sayıları ortalama 300.000 kadar ve ömürleri 4 gün olan hücrelerdir. Kana pıhtılaşma ve akışkanlık özelliklerini veren bu hücrelerin görevi, yaraların iyileşmesini ve yara yerlerinin temizlenmesini sağlamaktır. Plateletlerin yaraların iyileşmesini sağlayan en önemli karakteristiği ise salınımını sağladıkları büyüme faktörleri ile hücrelerin onarım mekanizmalarını devreye sokmalarıdır.

PRP olarak anılan tedavi yöntemi ise, kişinin kendisinden alınan kan ile plateletler açısından zengin bir plazma elde edilmesini ve yoğun şekilde büyüme faktörü içeren bu plazmanın kişinin ihtiyaç duyduğu bölgelerine enjekte edilmesi işlemini belirtmektedir. Başka bir deyişle PRP, kişinin kendi kanından elde edilen iyileştirici faktörlerin yine kişinin vücudunda gereksinim duyulan alanlarda kullanılmasıdır.

PRP Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

D

Kişinin kendi kanından elde edilen plateletler açısından zengin plazma, minimal enjeksiyon yöntemleri sınıflandırmasında yer alan mezoterapi tedavisine benzer şekilde (Bkz. Mezoterapi) ihtiyaç duyulan bölgelere enjeksiyon işlemi uygulanarak veya bir maske vasıtasıyla gerçekleştirilebilmektedir.

PRP Uygulaması Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

 • Yüz
 • Boyun
 • Dekolte bölgesi
 • Eller
 • Bacak içleri
 • Kollar

gibi vücut bölgeleri, kırışıklıkların giderilmesi, cildin esneklik ve parlaklığını yeniden kazanması amacıyla PRP uygulamasının fayda sağladığı bölgelerdir.

Ayrıca,

 • İyileşmesi uzun süren yaraların, çatlakların ve derinin zarar gördüğü durumların kontrolünün sağlanmasında,
 • Lazer ve peeling gibi uygulamaların ardından derinin hızla yapılanmasında,
 • Saç dökülmelerinde saçın yapısını yeniden sağlamlaştırma amacıyla hem tek başına hem de diğer yöntemler ile (Bkz. Saç Mezoterapisi) birlikte uygulandığında tedaviyi güçlendirmede,

etki göstermektedir.

PRP Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

D

PRP uygulaması, kişinin vücudunda zaten var olan ve dokularında herhangi bir hasar oluştuğunda onarım sürecini başlatmakla görevli olan platetleri kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda vücuda sağlamaktadır. Yaşlanma sürecinin de bir çeşit doku hasarı olduğu düşünüldüğünde, hasarlı dokunun onarımı dışarıdan sağlanan daha çok sayıda platet ile daha hızlı ve güçlü bir şekilde başlamakta ve daha çabuk sonuçlanmaktadır.
Hasarlı döngünün onarılmasını sağlayan PRP tedavisi;

 • Derinin en doğal biçimde yenilenmesini ve onarımını sağlar.
 • Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derideki tüm yaşamsal işlevleri destekler.
 • Etkisi uzun sürelidir.
 • Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi doldurarak değil, gençleştirerek giderir.

PRP Uygulaması Ne Kadar Sürer ve Kaç Kere Yapılır?

D

PRP uygulama işlemi uzun sürmemekle beraber, ilk uygulamadan sonra sağlanan canlı ve sağlıklı görünüm bir süre sonra gerileme gösterebilir. 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler her 10 – 12 ayda bir tekrarlandığında, doku onarımı ve yenilenmesinin etkisi kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili olabilmektedir.

Saç dökülmelerinde ise PRP uygulaması 15 gün ara ile kişinin özelliklerine göre 4 – 6 seans sürmektedir.

PRP Uygulamasının Yan Etkileri ve Riskleri Var Mıdır?

 • PRP uygulaması kişinin kendisinden alınan kan ile sağlanan bir tedavi olduğu için yan etkileri olan bir yöntem değildir.
 • Genel anestezi gerektirmeyen bir işlem olduğu için anesteziye bağlı riskler ortadan kalkmaktadır. Estetik amaçlı gerçekleştiriliyor olsa da PRP uygulamasının tıbbi bir işlem olduğu unutulmamalı ve mutlaka uzman ve tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Dikkat gösterilmesi gereken bu husus, hem risk oluşturabilecek etkenlerin tespitinde ve önlenmesinde, hem de uygulamanın başarısında önemli bir koşulu oluşturmaktadır.

PRP Uygulamasının Fiyatı Nedir?

D

PRP işleminin uygulanacağı bölge, seans sayısı gibi faktörler uygulamanın fiyatının belirlenmesinde rol oynamaktadır. Konuya yönelik daha detaylı bilgi ve randevu almak için bize 444 57 07 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Cilt Lekelerinin Tedavisi Cilt ve Yüz Gençleştirme Cilt Yara ve Çatlak Tedavisi Kırışıklık Tedavisi

Bunlar da İlgilinizi Çekebilir

İple terleme sorununa ameliyatsız çözüm

Altın İğne İle Terleme Sorununa da Altın Çözüm

Etiketler: Altın İğne
Mayasante Poliklinik Direktörü Medikal Estetik Hekimi Farmakolog Dr. Devrim Gürsoy, “Altın İğne” yönteminin terleme sorununu ortadan kaldırabileceğini belirtti. İnsan vücudunun ter bezleriyle sarılı olduğunu ve metrekareye 1 mililitre...
İple Yüz Germe

Ameliyatsız İple Yüz Germe (Altın İplik) ile Ciltte 2 Yaş Gençleşme

Etiketler: Altın İp, Ameliyatsız Yüz Germe, İple Yüz Germe, Örümcek Ağı Estetiği
Avrupa Ve Türkiye’de uygulanan organik lifting uygulaması artık yerini ameliyatsız iple yüz germeye (fil d’or’a) bıraktı. Mayasante Poliklinik Direktörü Medikal Estetik Hekimi Farmakolog Dr. Devrim Gürsoy, fil d’or yöntemiyle 30 dakika da ağrısız burun kaldırmak ve kırışıklıkları...
Ameliyatsız İple Yüz Germe

Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemlerinde ’ALTIN İP’

Etiketler: Altın İp, İple Yüz Germe, Örümcek Ağı Estetiği
Mayasante Polikliniği Direktörü Medikal Estetik Hekim Dr. Devrim Gürsoy, ameliyatsız yüz germe yöntemlerinde ip teknolojisinin büyük başarı sağladığını bildirdi. Medikal estetik sektöründe hastaların medikal estetik kavramlarını (dolgu vb.) tam...
PRP (Platelet Rich Plazma) hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin..!Detay